برقو ها

برقو ها

معرفی:

ابزارهایی هستند که برای تولید سوراخ های دقیق با اندازه تلرانسی و صافی سطح زیاد هستند.

 توضیحات:

برقو ها از جنس فولاد ابزار سازی و یا فولاد تندبر می سازند برقو ها از دوقسمت تشکیل شده اند قسمت برنده برقو و قسمت دیگر دنباله برقو است و قسمت برنده برقو نیز از دو قسمت تشکیل شده است قسمتی مخروطی برای براده برداری و قسمتی دیگر آن وظیفه هدایت برقو و پرداخت سطح کار را برعهده دارد و تعداد لبه های برقو زوج هستند.

انواع برقو:

۱-برقو دستی:برقو های دستی دارای دنباله استوانه ای با انتهای چهار گوش برای درگیری با برقو گردان می باشد برای هدایت آن ها و تامین حرکت دورانی از دسته برقو استفاده می شود.

۲-برقو متحرک(متغیر):برای جبران اندازه کم شده برقو.بخاطر کند شدن و یا تیز کردن و نیز برای صاف کردن سوراخ های که برقوی با اندازه استاندارد مطابق اندازه سوراخ وجود ندارد از برقو های قابل تنظیم بنام برقوی شیارداریا شکمی یا قابل انبساط استفاده می شوداین برقوها دارای سوراخ مخروطی میانی و درون مخروطی پیچ داری است که با چرخاندن مهره آن در پیشانی برقو با آچار شیارهای بین لبه های برنده باز شده و قطر برقو را مخصوصا در وسط امتداد برقو تا حدی تغییر می دهد.از محاسن این برقو اینست که پس از کند شدن می توان آن ها را مجددا سنگ زده و بکار برد ولی از آنجا که تمام لبه ها در روی بدنه یک استوانه تعبیه شده است اگر یکی از دندانه ها بشکند دیگر قابل استفاده نیستند.

۳-برقو ماشینی:این برقو ها از نظر فرم.ثابت ومتحرک بودن واساس کار لبه های برنده کاملا شبیه برقو های دستی بوده و تفاوت آن ها با برقو های دستی عبارت اند از:

الف:دنباله این برقو ها را بصورت استوانه ای ویا مخروطی می سازند.

ب:مخروط سر این برقو ها که وظیفه راهنمایی برقو به داخل سوراخ و براده برداری را برعهده دارد راکوتاه تر از برقو های دستی بوده وزاویه آن ها نیز بیشتر است.

ج:قسمت استوانه ای لبه های برنده که وظیفه راهنمایی برقو را برعهده دارد را به دلیل هدایت بهتر ماشین نسبت به دست.دارای طول کمتری می باشد.

د:سرعت برش در برقو کاری حدود ¼ سرعت برش در سوراخ کاری در نظر می گیرندولی مقدار پیشروی را می توان زیادتر انتخاب کرد.مقدار آن ها به جنس کار جنس ابزار و قطر برقو بستگی دارد.استفاده از مایع خنک کننده علاوه بر جلوگیری از گرم شدن ابزار باعث کم شدن اصطحکاک و صافی سطح سوراخ خواهد شد.

 مشخصات:

*برقو های دستی از سایز های ۳الی ۳۲میلیمتر.

*برقو های متحرک از سایز های ۱۲الی ۸۰میلیمتر.

*برقو های ماشینی از سایز های ۳الی ۳۲ میلیمتر.

 —————————————————————————

 

یک نظر در “برقو ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *